Not Found

The requested URL /easd was not found on this server.

Ana Sayfa

Beni özlediniz mi ? Admin Atlas ben :D. Bildiğiniz üzere Transformers ile ilgili şeyleri çoğunlukla benden görüyordunuz. Şimdi dehşet bir film olacağını düşündüğüm Transformers 5 Fragmanı hakkında bir yazı yazmak istiyorum. Hadi bakalım neler varmış bi’ gözden geçirelim. 

Şimdi bizi ilk sahnede G1’deki Ark gibi bir manzara karşılıyor ki çok güzel bir görüntü. Kameranın büyüsü mü sizce ?

Sonraki sahnede ise “Yuvarlak Masa Şövalyeleri” ve galiba kişi başına bir tane düşen Cybertron Şövalyelerinden ikisini görüyoruz.

Ardından herkes kılıçlarını kaldırıyor ve sanırsam hurra diyip savaşa gidiyorlar.

Hemen sonrasında ise şu büyülü sahneyi görüyoruz. Kamera ve “birazcık” edit kokuyor.

8K kamerayla çekilen bir film biliyorsunuz ki bu film. Yani burada böyle ise filmde ne kadar güzel gözükebileceğini siz düşünün.

Bu kim şimdi diyecekseniz bu karakterin adı “Cogman”. Kendisi bir “Headmaster”. Şimdi headmaster ne diye soracak olursanız da bir cybertronian (transformer) düşünün. İşte onun bir de kafaya dönüşüp bir vücut üzerine takıldığını canlandırın gözünüzde. Filmde bu karakterin Headmaster özelliğini görmek istiyorum. Söylenenlere göre psikopat bir karaktermiş ve bir cybertronianın kafasını parçalayıp yerine geçebiliyormuş. Filmin 9-10 dakikasını internet üzerinde görmüştüm. Birden Cade’in üzerine atlıyor, Crosshairs’ın parmağını kırıyor falan. Çok hoşuma gitti kısaca. Çoğu kişi beğenmemiş ama benim kalbimde şimdiden yer edindi.

Şimdi bu sahnede o Cybertron benzeri ama Cybertron olacağını sanmadığım şey var. Neden Cybertron olacağını düşünmüyorum ? Şekil falan aynı sonuçta. Düşünmüyorum çünkü Cybertron için çok ama çok küçük. Hani belki Quintessa’dır diyeceğim o isim de şey oldu… Yazının devamında okursunuz :D.

Yazının devamı diyordum da hemen geldi bu sahne :D. Şimdi sağ taraftaki Optimus Prime. Soldaki ise Quintessa. Quintessa kim ? Filme göre “Yaratıcı” denilen kişi o. Gemma Chan tarafından seslendirilen bir karakter. Dişi bir karakter ve ben çok rahatsız oldum ondan. Hocam öyle yaratıcı mı olur ? Sahi Optimus Zincirli dimi. Aynen aynen zincirli. Bir de yüzünün sol tarafı kırmızı fark ettiyseniz. Burada geçen konuşma da şu:

Quintessa: Evini yok ettin ! Kurtuluş mu arıyorsun ?

Optimus:Yaratıcım…Evet.

Şimdi bana kalırsa olay şu. Optimus, TF3’te gezegenin yok olmasına (?) sebep olduktan sonra Yaratıcı bunun peşine düştü. TF3’te Gezegeni kurtarmak için her şeyi mübah olarak gören Sentinel Prime, Optimus Prime tarafından öldürülünce ve Sütun da patlatılınca gezegen de içeri doğru çöktü. Şimdi bir Optimus Prime fanboyu olarak burada şunu diyorum:

Ulan Optimus. Şu Sentinel’e katılsaydın da Gezegeni düzeltseydiniz. Sonrasında da insanları işçi olarak kullanıp bırakırdınız onları. Sonra da Decepticonları indirirdiniz. Mutlu bir Cybertron elde ederdiniz. Ama olur muuu ? Hayır canım asla olmaz. Neymiş efendim özgürlük her canlının hakkı falan. Off off. Sentinel’e katılsaydın olmayacaktı bunlar.

Neyse fragman diyorduk dimi ? Hadi devam edelim.

Ah garibimmm. Sen gezegeni mahvet sonra da öyle bak. Sahi fark etmişsinizdir yüzünün sol tarafı kırmızı. Karşısındaki yaratıcısına da detaylı bakacak olursak güzel tasarlanmış aslında.

Burada ise Autobotlar ve Cade’in beraber saklandıkları hurdalığı görmekteyiz. TFROD2015 göndermesi yapmaya çalıştı herhalde adamlar. Şimdi bu sahnede energon dedektörünü de görüyoruz burada. Eskiden mi kalma ? Gizliden bir işler mi yürütülüyor da Autobotlar devlete mi çalışıyor yine ? Yoksa bir savunma için mi yapılmış ?

Ben olsam savunma için derim. Ama neden diye soracaksanız bir cevap verebileceğimi sanmıyorum. Sonuçta mantıklı bir cevap yok. Ortalıkta Decepticon mu kaldı ? Kaldı evet ama bizimkilerin bundan haberi var mı ki ?

Buram buram CGI kokan bir Megatron maske kapatma sahnesi. Bu işi Transformers 4’ten beri pek de iyi yapamıyorlar. CGI olduklarını biliyoruz ama çok ele veriyorlar. Hani sanki oyun karakteri gibi.

Şimdi buraya Megatron’un cool yürüyüşünü koyacaktım da yüklenmedi işte öyle bir sıkıntı var 🙁

Şimdi bir patlama ve etrafa uçuşan Decepticonlar.

Beyaz olanın adı Nitro. KSI Boss ve Shockwave karışımına çok benziyor

Megatron sağ altta o belli onun üstündeki yeşil ise Onslaught.

Onslaught kim peki ?

Onslaught, Bruticus aslı combinerın (5 cybertronian birleşip kocaman bir robot oluşturuyor) gövde ve kafasını oluşturan kişi. Burada Long Haul ve araya katılmış birazcık Brawl gibi duran bir tasarıma sahip.

Bir de araya Hooligan’ı koymuşlar. Paslı bir VW minibüsüne dönüşüyor kendisi.

Buradan sonra Orta çağ sahnelerini görüyoruz. Bir savaş sürüyor ama bu savaşta herhangi bir cybertronian görülmüyor. Nerede devreye girecekler acaba ?

Sonra da bu iki sahne geliyor. Önceki fragmanlarda gördüğümüz deniz altından çıkan o dev uzay gemisi gibi olan şeyin içi olsa gerek orası. Şövalye heykelleri falan çok güzel. Bir de Cade’in yanındaki kadın Vivian.

Şu mekan işte. Sahi şunu söylemem gerek. Bu gemi eskiden okyanusun tam ortasında çıkıyordu dağ falan ne iş acaba ?

Şimdi bir Bumblebee haterı olarak en sevdiğim sahnelere geliyoruz.

Şimdi şu 6 kareye iyice bakın. Optimus’un kılıcı. Hani (SPOILER ALERT) Lockdown’u iki parçaya ayırabilen kılıç. Nasıl olur da Bumblebee’nin kaskını parçalayamaz abi. Çok uyuz oldum. Sonra ne oldu şu son 2 kareyi gördüm ve rahatladım. Şimdi hazır buradayken neden Bumblebee’den nefret ettiğimi anlatayım. Normalde Bumblebee çok güzel bir karakter ama çoğunlukla 4-11 yaş kitlesinin resmen taptığı bir karakter olduğu için Hasbro bunu bir para kazanma yolu olarak kullanıyor. Adamın kendisine özel çizgi dizisi var ve TF6 bir Bumblebee Spin-Off’u olacak. Sen VW Beetle ’72ye dönüşen bir karakterdin. Neden sana tapıyorlar ? Bıktım bıktım…

Devam edecek olursak Şövalyelerin gemisini görüyoruz. Bir de işte Dünya’yı emükleyen o cybertronumsu şeyin kollarını.

İki tane Decepticon Fighter Jet görüyoruz. Birini Bumblebee diğerini ise Hot Rod sürüyor. Kısaca Hot Rod’u tanıtacak olursam G1’e göre Optimus Prime’dan sonraki Prime. Matrix ona geçiyor ve Hot Rod dediğimiz arkadaş Rodimus Prime oluyor.

Fragmanın devamında ise Cade ve Vivian ablamızın olduğu mekanda lazerler görüyoruz. Ya Decepticonlar ya da Transformer Reaction Force (TRF) orada.

Vivian ve Cade’i deniz altı gibi bir şeyin içinde görüyoruz sonra da öpüşüyorlar. Orayı geçelim tabi eheheuehuehu.

Mor gözlü Optimus’a Şövalyeler acımadan geçiriyor. Optimus’a bakarsak Optimus buralarda mor gözlü ama suratındaki kırmızılık gitmiş. Şimdi şövalyeler burada Optimus’a vuruyor. Bunun nedeninin şu olduğunu düşünüyorum. Çok çok eskiden Şövalyeler yaratıcılarına karşı isyan ettiler ve yaratıcılarına büyük güç kazandıracak şey ile beraber Dünya’ya gittiler. İnsanlara yardım edip o şeyi de insanlara emanet ettiler. Bu objenin Excalibur olduğuna emin gibiyim. Excalibur insanlara bırakıldı ve saklandı. Şimdi ise yaratıcı güce kavuşmak için o objeyi istiyor. Ona sağdık biri gerekli. O kişi de kim ? Beyni yıkanmış veya boş laflarla kandırılmış bir Optimus Prime ! Optimus, objeye ulaşmaya çalışıyor ama şövalyeler onu durdurmayı deniyor.

Burada ise Cade var elinde de Excalibur var. Şimdi Cade bunu nasıl kullanıyor ? Cade bir şekilde seçiliyor bu şekilde Excalibur’u kullanabiliyor. Oralara pek girmeyelim o internet üzerindeki 10 dakikalık videoda gösteriliyor bu seçilme olayı.

Şimdi bu sahnede Uçak düşüyor, Cade ve Vivian Aşağı kayıyor. Optimus Onlara yardım etmeye çalışıyor sağ altta ise Megatron ya sıçrıyor ya da düşüyor.

Sanırsam Optimus, Grimlock’u aldatıyor… Buranın devamında Optimus Dragonstorm’un üzerinden iniyor dönüyor ve Dragonstorm dönüşüyor. Çok epik bir sahne. Devam edecek olursak da şöyle bir sahneye gidiyoruz:

Optimus:Benim gezegenimin yaşaması için sizinki ölmeli !

Hmm. Şimdi Optimus’tan duymak acayip geldi.

Dünya’yı emükleme olayı en azından bu sefer sadece Amerika’da gerçekleşmiyor ona şükür değil mi ??

Allah’ımmmm ! Yıllardır istediğim sahne galiba gerçek olacak… Optimus ve Megatron dövüşüyor ve bu sefer cidden güzel olacak bir dövüş gibi. Ama bir şey dikkatimi çekti. Şuna bir baksanıza:

Optimus burada da mor gözlü. Acaba bu sefer iyi tarafın savaşçısı Optimus değil mi ?

Ben yazımın sonlarına gelirken bizi tahtına oturmuş bir Megatron karşılıyor. Sahi Galvatron’a ne oldu ? Sonraki yazımda bunun hakkındaki teorimi görecekiniz. Cumartesi günü atmayı planlıyorum yazıyı.

BAM BAM BAM ! OPTIMUS BABA VUR MASAYA İNLESİNNN !

Şimdi burada Etrafındakileri dönerek kesen bir Optimus var. En başta demiştim ki aha döndü bizimki. Ama kırmızı gözlü düşmanlarını kesen Optimus’un gözleri Mor…

Bu sefer dönen şeyleri anlamak o kadar da kolay değil gibi. Sahneler üzerine teorilerimi sizlerle paylaştım dostlarım. Okuyup yorum yapmak size kalmış. Buna gelen yorumlarınızı bekliyorum. Eğer teorilerinizi yazarsanız yazılarımda emin olun onlara da yer vereceğim. Şimdilik benden bu kadar.

TRANSFORMERS 5 : SON ŞÖVALYE 23 HAZİRAN’DA SİNEMALARDA.

Yazar Hakkında

Yönetici

Geekhane'nin nâm-ı değer kurucusu.

İlgili Yazılar

2 Responses

 1. yazar ft reis

  peki sevgili yazarım sana bir sorum oalcak traansformers uzmanısın gibime geldi yaratıcılar hakkında da bize yani bana bir bilgi verecek misin gerçekten merak ediyorum veya yazdıysan da bana link atar mısın ?. Vede Optimus Prime ile Bumblee arasında ne gibi bağ var pls 🙂

  Cevapla
  • Atlas

   Sevgili okur, öncelikle cevap verişimin gecikişi yüzünden senden çok özür dilerim projeler falan derken Geekhane’ye zaman ayıramıyorum. Şimdi yaratıcı kimdir ne değildir şimdi bu filmde göreceğiz. Yaratıcı hakkındaki bilgilerimiz ise şövalyeleri kendisine hizmet etmesi uğruna yaptığı. Optimus ile Bumblebee arasındaki bağ da şu; Bumblebee,Optimus’un takımının bir üyesi. Dünya üzerindeki Autobot hareketlerinde Optimus yokken şu an sorumlu olan kişi. Ama normalde Bumblebee Autobot gözcüsü.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.