Christopher Nolan’ın yaptığı Batman Begins ile başlayan üçlememiz herkes tarafından çok sevildi. Senaryosu bizi içine çekti. Ama ciddi bir Batman okuyucusu için bu filmde büyük sıkıntılar vardı. Bunu çoğu kişi dile getiremiyordu. Toplum baskısı sonuçta. Ama Batfleck’in ortaya çıkmasıyla insanlar ”İŞTE BU” diyerek Ben Affleck’in Batman’ine sarıldı. Bu iddialı başlığın açıklamasını bekliyorsunuzdur. Hadi başlayalım!

Filmin en büyük sorunundan başlayalım. Bu Batman dövüşemiyor! Batman 127 dövüş sanatı bilen, hepsinde en yüksek kuşağa sahip Master seviyesinde bir adamdır. Filme baktığımızda ise Batman robottan farkı yok. Kostume o kadar zırh eklenmiş ki dublor hareket edemiyordu. Batman’in zırhı o kadar olmaz. Arkham oyunları bunu en iyi yansıtan yapımdır. Orda titanyum kaplama zırh giyen Batman nasıl hareketler yapıyordu… Hadi derseniz o zaman Arkham oyunları mı vardı? Eski dönemlere bir bakalım Batman kumaş kostum giyen pelerinli ve teçhizatları olan bir adam. Bunu da yapabilirdi Peki neden böyle?

Bunun sebebi tamamen yönetmen Nolan’dan kaynaklı. Bakın yönetmene laf etmiyorum edememde zaten üstadımızdır Nolan. Ama Nolan her filmde bir olaya açıklamak ister. İşte bu Batman’de yemiyor. Batman’in mitolojisini açıklamaya çalışırsan olmaz. Batman dediğin 35 adamı 5 dakikada döver bu adamlarda silahlı hani. Ama Nolan’ın ”Realist” Batman anlayışı filmdeki Batman’i öldürüp maske takan zengin adam suçla savaşıyor konseptine yönlendiriyor.

Üçlemede ki Batman Begins ise Affleck’in tek yapamadığı şeyi çok güzel beceriyor Batman’in öldürmeme kuralı… Bu kural Batman’i Punisher’dan ayıran önemli özelliklerden. Bunun üstüne Alan Moore dahil bir çok usta yazar harika eserler yazdı. Bu filmde bunu müthiş vermişti hakkını yemeyelim.

Filmi Batman filmi yerine bir polisiye filmi olarak bakarsak harika bir film. Ama Batman filmi olarak olmuyor.

Batman dediğimiz karakter teçhizatlarıyla ünlüdür. Her olaya uygun teçhizatları vardır. Uçağı, arabası, drone’u, batarang’ı, elektrikli batarangı bir çok çeşidi vardır. The Dark Knight üçlemesinde bunu göremiyoruz. Çok sade teçhizatları var ve bu bizi doyurmuyor. Fakat Affleck’e bakarsak adam Kriptonit Mızrak, ses değiştirici, bataranglar, batwing,batmobile, kriptonit gaz bombası gibi harika şeyler var. Bale’da ise bunlar yoktu. Hele sesini kendi değiştirmesi hepimizin kulaklarını mahvetmişti.

Özellikle Batman’in villanlara karşı tavrı çok saçmaydı. Bane’den yediği dayak filmde komikti. Batman dediğin adam en azından azcık diren gösterirdi doğru düzgün bir yumruk bile atamıyordu. Çizgi Romana baktığımızda özellikle Rebirth serisindeki I AM BANE hikayesi Batman vs Bane’i harika gösteriyordu. Size tavsiyem Capullo hikayelerini ve bu hikayeyi kesinlikle okumanız.

Film serisinde yapılan en güzel şeylerden biri de Batman ve Joker arasındaki ilişki. Bu ilişki o kadar iyidi ki çizgi romandaki gibiydi. Nolan’ı bu yüzden tebrik ediyorum.

Sizce Bale Batman’i Batman’i iyi yansıttı mı yorumlarda bekliyorum.

Bu arada Batfleck vs Baleman ile alakalı şu videoyu izleyebilirsiniz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!