Not Found

The requested URL /easd was not found on this server.

Ana Sayfa

Christopher Nolan’ın yaptığı Batman Begins ile başlayan üçlememiz herkes tarafından çok sevildi. Senaryosu bizi içine çekti. Ama ciddi bir Batman okuyucusu için bu filmde büyük sıkıntılar vardı. Bunu çoğu kişi dile getiremiyordu. Toplum baskısı sonuçta. Ama Batfleck’in ortaya çıkmasıyla insanlar ”İŞTE BU” diyerek Ben Affleck’in Batman’ine sarıldı. Bu iddialı başlığın açıklamasını bekliyorsunuzdur. Hadi başlayalım!

Filmin en büyük sorunundan başlayalım. Bu Batman dövüşemiyor! Batman 127 dövüş sanatı bilen, hepsinde en yüksek kuşağa sahip Master seviyesinde bir adamdır. Filme baktığımızda ise Batman robottan farkı yok. Kostume o kadar zırh eklenmiş ki dublor hareket edemiyordu. Batman’in zırhı o kadar olmaz. Arkham oyunları bunu en iyi yansıtan yapımdır. Orda titanyum kaplama zırh giyen Batman nasıl hareketler yapıyordu… Hadi derseniz o zaman Arkham oyunları mı vardı? Eski dönemlere bir bakalım Batman kumaş kostum giyen pelerinli ve teçhizatları olan bir adam. Bunu da yapabilirdi Peki neden böyle?

Bunun sebebi tamamen yönetmen Nolan’dan kaynaklı. Bakın yönetmene laf etmiyorum edememde zaten üstadımızdır Nolan. Ama Nolan her filmde bir olaya açıklamak ister. İşte bu Batman’de yemiyor. Batman’in mitolojisini açıklamaya çalışırsan olmaz. Batman dediğin 35 adamı 5 dakikada döver bu adamlarda silahlı hani. Ama Nolan’ın ”Realist” Batman anlayışı filmdeki Batman’i öldürüp maske takan zengin adam suçla savaşıyor konseptine yönlendiriyor.

Üçlemede ki Batman Begins ise Affleck’in tek yapamadığı şeyi çok güzel beceriyor Batman’in öldürmeme kuralı… Bu kural Batman’i Punisher’dan ayıran önemli özelliklerden. Bunun üstüne Alan Moore dahil bir çok usta yazar harika eserler yazdı. Bu filmde bunu müthiş vermişti hakkını yemeyelim.

Filmi Batman filmi yerine bir polisiye filmi olarak bakarsak harika bir film. Ama Batman filmi olarak olmuyor.

Batman dediğimiz karakter teçhizatlarıyla ünlüdür. Her olaya uygun teçhizatları vardır. Uçağı, arabası, drone’u, batarang’ı, elektrikli batarangı bir çok çeşidi vardır. The Dark Knight üçlemesinde bunu göremiyoruz. Çok sade teçhizatları var ve bu bizi doyurmuyor. Fakat Affleck’e bakarsak adam Kriptonit Mızrak, ses değiştirici, bataranglar, batwing,batmobile, kriptonit gaz bombası gibi harika şeyler var. Bale’da ise bunlar yoktu. Hele sesini kendi değiştirmesi hepimizin kulaklarını mahvetmişti.

Özellikle Batman’in villanlara karşı tavrı çok saçmaydı. Bane’den yediği dayak filmde komikti. Batman dediğin adam en azından azcık diren gösterirdi doğru düzgün bir yumruk bile atamıyordu. Çizgi Romana baktığımızda özellikle Rebirth serisindeki I AM BANE hikayesi Batman vs Bane’i harika gösteriyordu. Size tavsiyem Capullo hikayelerini ve bu hikayeyi kesinlikle okumanız.

Film serisinde yapılan en güzel şeylerden biri de Batman ve Joker arasındaki ilişki. Bu ilişki o kadar iyidi ki çizgi romandaki gibiydi. Nolan’ı bu yüzden tebrik ediyorum.

Sizce Bale Batman’i Batman’i iyi yansıttı mı yorumlarda bekliyorum.

Bu arada Batfleck vs Baleman ile alakalı şu videoyu izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yönetici

Geekhane'nin nâm-ı değer kurucusu.

İlgili Yazılar

2 Responses

  1. Seyma Sahan

    Yazıya tamamen katılıyorum. Bana kalırsa, Nolan filmlerinde en cok akılda kalan sahnelerin Batman’dan ziyade Joker’e ait olması da, tam olarak bu yüzden. Batman gercek bir Batman degildi. Her zaman dile getirmeye çekindiğim bir itirafım var, ancak böylesi bir yazının altına yazmaya cesaret edebilirim. Nolan’ın yönetmenliğini cok güzel, marvelda asla bulamayacağımız bir noktayı filmlerinde cok guzel yansıttı. Sadece bir super kahraman filmi degil, bir sanat filmi yaparak. Fakat bale’in batman olacağını ilk kez duyduğumdan beri içimde bir burukluk var ki, filmlerde de bunu hep hissettim. Bale Batman’e yakışmadı. Fakat Ben Affleck, gercek bir Batman. Duruşu, mimikleri, sesi… gercekten cizgi romandan fırlamış da gelmis gibi duruyor. Oscar ödüllü bir super kahraman, tam da Batman’lik. Fakat filmde o sanatsal hava yok, Snyder asla Nolan olamayacağını hala bilmiyor galiba. DCnin kadrolu elemanı gibi oldu zaten ama, hala cizgi romanlardaki o havayı filme yansıtmayı beceremiyor. Ya da, Nolan’dan sonra yüklenen çıtaya ulaşamadığı icin hep eksik damgası yiyor. Cok dertliymişim, bayagi yazdım ama sonuc olarak, Affleck’in Batmani diyorum, Nolan’a da saygılar..

    Cevapla
  2. Fatih parlakçı

    Bale kadar iyi batman yok dark kinğht üç leemesi efsaneydi bale batmani de vayni de çok iyi oynadı onu bekliyorum o dönmez se batman daha çok bekleriz batman bale yakışıyor

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.