Not Found

The requested URL /easd was not found on this server.

Ana Sayfa

Spiderman Homecoming Sony ve Marvel ortaklığında çekildi ve MCU’u birçok yönden geliştirdi.

Ayrıca filmde bir sürü gönderme ve önemli olay vardı : Avengers kulesinin satılması , Kaptan Amerika’nın yeni prototip kalkanı ve bunlar gibi birçok olay. Ama en çok kafalarda soru işareti bırakan mesele :

Spiderman:Homecoming, Avengers:Infinity War için çok büyük bir zaman çizgisi problemi yarattı.

Filmin başlarında Adrion Toomes(Michael Keaton) ve çetesi Avengers’dan kalan Chitauri kalıntılarını topluyordu. Ardından Damage Control gelip işe el koyuyordu. Sonra da hemen bir zaman atlayışı ve Civil War’dan 6 ay sonrasına geliyorduk. Bu zaman atlayışı çok büyük problemler doğuruyordu.

İşte sorun da burada zaman atlaması sırasında  New York savaşından ‘8 yıl sonra ‘ diyorlardı. Dahası, bu “sekiz yıllık saçmalık” Spider-Man: Homecoming franchise’inin Marvel’ın gelecek Avengers:Infinity War filmleri ile nasıl eşzamanlı olduğunu sinir bozucu bir şekilde belirsiz hale getiriyor.

(Buraya tıklayarak resmi büyütebilirsiniz)

 

Hatanın Açıklanması

Bu fotoğraftan MCU’da gerçekleşen olayların sırası ve zamanını görebilirsiniz. Çok kolay ve basit bir matematikle her şeyi sıraya koyabilirsiniz aslında.

Kaptan Amerika: İlk Yenilmez, Red Skull’un Tesseracta sahip olduğu zaman yani 1942’de başlıyor. 1945’te yani Steve Rogers’ın buza düştüğü zamanda bitiyor. Bu olay Tony Stark’ın kendisini Iron Man ilan etmeden 64 sene önce gerçekleşiyor. Iron Man 2009 yılında ortaya çıkıyor( filmin vizyona girmesinden 1 sene sonra). Ancak Iron Man’nin 2010’da da ortaya çıkabileceği belirtilmişti. Her iki yolda da 6 ay sonra Iron Man 2, Thor, Incredble Hulk olayları (Fury’nin Büyük Haftası)  gerçekleşiyor. Kevin Feige 2013’te bir röportajında Avengers ‘Fury’nin Büyük Haftası’ndan  1 yıl sonra gerçekleşiyor demişti.

 • Captain America: TFA (1945)
 • Iron Man (2009)
 • Iron Man 2 (2010)
 • Thor (2010)
 • Incredible Hulk (2010)
 • The Avengers (2011)                              kısacası böyle açıklayabiliriz.

Çekişme / karışıklığın ana noktası, (Iron Man hariç) genel kabul gören kavramdan gelir; Marvel’ın Phase I filmleri, yayınlanmalarına karşılık gelen gerçek zamanlı bir kronolojiyi izler. Bu, Avengers 2012’nin ilkbaharında veya yazında Iron Man 3’ün aynı yılın Noel ve Yeni Yıllarında Phase II’ye başlayacağı anlamına gelir.

Spiderman:Homecoming’teki 8 yıl sonraki atlama o zaman ya 2019 ya da 2020’e denk gelmeliydi.

İşte daha saçma bir olaya geldik. Bu harika zaman atlaması sayesinden birçok karışıklık ortaya çıktı. Aslında bu 8 yıllık atlama sadece saçmalık. Çünkü Spiderman:Homecoming Captain America:Civil War’dan sadece 6 ay sonra gerçekleşiyordu. Civil War’un 2016’da olduğunu düşünürsek 6 ay sonrası ile Avengers’tan 8 sene sonrası hiç örtüşmüyor.

Alın bir ironi daha. Guardins of the Galaxy ve Guardians of the Galaxy 2 aynı sene içinde geçiyor ve bu sene 2014-Kevin Feige Infinity War ve Gotg 2 arasında 4 sene olduğunu doğruladı- o zaman Infinity War 2018’de gerçekleşiyor ama Homecoming’in zaman atlaması buna da uymuyor.

Homecoming serisi Peter’ın bütün lise sınıflarını sırasıyla konu edinecek. Homecoming 2 Infinity War 2’den direk sonra gerçekleşeceği için Peter’ı Infinity War 2’den sonra lise 2 sayabiliriz ama bu da zaman atlamasına uymuyor.

Muhtemel Açıklamalar

Bu artık MCU’da var olan büyük bir zaman çizgisi dersidir. Ve bazı taraftarların kesin ayrıntıların önemi olmadığını iddia ediyorlardı, büyük bir sinematik evren yaratmak, kronolojinin tam olması gerektiğini gerektiriyor, öyle değil mi?

Eğer Feige Infiinty War/Guardians of the Galaxy açıklaması yapmasa bu konu kesin olarak temizlenebilirdi ancak yaptı bu yüzden Infinity War kesinlikle 2018’de geçmeli. Ama belki de bir açıklama ile durumlar değişir.

Aslında bakarsanız  Homecoming serisinin her filmi Peter’ın bir lise sınıfını konu edinmesi fikrini değiştirirlerse belki biraz da olsa soruna çözüm bulabilirler.Ayrıca Homecoming 2’de direkt olarak Infinity War 2’den sonra gerçekleşmezse bir açıklama yapabilirler Ama hala tam net bir açıklama gelmedi. Bana kalırsa her ne kadar mantıklı teoriler üretilse söylense de bu durumu düzeltmek hiç de kolay olmayacaktır.

Sonuç olarak 8 sene lafıyla bütün zaman çizgisini bozdular. Bakalım daha net bir açıklama geldiğinde durum ne olacak.

2 Responses

 1. Alp

  Homecomingde cap buzda 65 yıl kaldığını söylüyor. 1945de buza giriyor yani 2010 da buzdan çıkıyor. Çıktıktan 2 ay sonra avengersa giriyor yani New York savaşı 2010. Zaman çizgimiz 2018

  Cevapla
  • Osman Karaköse

   Dostum MARVEL’ın kendi açıkladığı zaman çizgisi var sen sadece kendi varsayımlarına göre konuşuyorsun. Ki zaten senin düşüncen de yanlış çünkü iç savaş 2016’da geçiyor 6 ay sonra Homecoming oluyor yine 2018 olmuyor zorlasan 2017 olur.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.