Maliye Bakanlığı tarafından meclise sunulan vergi odaklı yeni kanun tasarısı sayesinde RTÜK’un yetki sınırları arttırılacak ve RTÜK, Netflix, Youtube ve BluTV gibi dijital yayın yapan kuruluşlarını erişime kapatabilecek.

Şu anda meclis tarafından değerlendirimesi beklenen tasarı eğer onaylanırsa RTÜK’ün yetkileri genişleyecek ve tıpkı televizyonda olduğu gibi keyfi iradesine göre internet sitelerini engelleyebilip engelini açabilecek. RTÜK, öncelikle erişim engeli talebini sulh ceza hakimliğine bildiricek ve herhangi bir duruşma olmaksızın sitelere erişim engellenecek.

Bunun yanı sıra bu tarz kuruluşları dizginlemek adına bir tür lisans çıkartılması zorunlu hale getirilecekmiş. Bakanlık vergileri daha aktif toplayabilmek adına bu tarz çalışan tüm yayın kuruluşlarını kayıt altına almak istiyor. Lisansı olmayan yayıncılara erişim ise pek tabii engellenecek. Yani bundan anladığımız asıl hedef zaten vergi veren büyük şirketlerden ziyade vergi vermeyen küçük şirketler.

Konu hakkında yapılan sansür iddiaları çığ gibi büyürken hükümet sözcüsü yaptığı açıklama ile tasarının hürriyet özgürlüğünü engellemekten ziyade türlü suçluları ve suçları engellemek için sunulduğunu belirtti.

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!