Not Found

The requested URL /easd was not found on this server.

Ana Sayfa

Evet artık ayrıntılı konuşabiliriz. Tamamen pozitif ayrımcılık yapmak için ilk olarak şunu söylüyorum ‘Kadın Yönetmen Feminizmi’ güzel yapıldığında insana gerçekten de farklı bir perspektif sunuyor. Uzun süredir izlediğim çizgi roman uyarlamaları ve aksiyon filmleri nedeniyle belli bir bakış açısına sıkıştığımı fark ettim filmi izlerken. Bu avcı bakış açısını film sırasında bir şeyleri merak etmek ve olayların devam etmesini beklemek olarak tanımlayabilirim basit olarak. Ancak film ilk dakikasında sonunu göstererek ‘Ben sana empati yapabileceğin bir iş veriyorum artık olayları hissetmeye bak lütfen’ diyor. Muhteşem Diva Dalida’nın başına gelebilecek olayları bilmemin katkısıyla da ben de öyle yapmaya koyuldum.

Filimde gördüğüm her ayrıntıyı zar zor yazan tükenmez kalemim ile yazmaya koyuldum. Filmin ilk yarısında dikkatimi en çok çeken şeş ise kostümlerin renkleri ve karakterin o an bulunduğu mekanın uyumu oldu. Bu şeklide izleyiciye karakterin düşüncelerini veya ruh halini belli belirsiz bir şekilde anlatmaya çalışıyordu yönetmen.

Filmin tamamında duyduğumuz Dalida şarkıları da tam yerinde şarkıların sözleri ile olayın uyumu uyacak şekilde kullanıldı. Arada Luigi Tenco’dan bir parça duymamız film içinde artık dişi sesinden yaşadığımız yorgunluğu da almış oldu. Ancak Luigi’nin hayatını yeteri kadar görememiş olmamız feminist filmin kötü yanlrından birisi olarak kayda geçebilir. Zaten filme erkeklerin duygularına yer vermede zorlanan yönetmen nedeniyle erkekleri fazla tek taraflı gördük. Filmin bence büyük falsolarından birisi de bu.

Filmin bir kötü yanı da Dalidayı sadece şarkılarıyla tanıtması elbette filmlerinden de bahsetti ancak  bu konu üzerinde çok durmadı. Bana göre bunu da bir eksiklik olarak yorumlayabiliriz.

Avrupada Dalida etkisi yaşanan dönemde kadınlar elbette hayatın içinde yer alıyorlardı ancak erkek baskısı hala sürüyordu. Feminist yönetmen sayesinde bunu görebiliyoruz.

Bunun dışında övebileceğim son şey de Dalida’nın farklı müziklere bir şekilde uyum sağlamı ve değişim dönemde ayakta kalabilmesini anlatması.

Yani sevgili dostum filmi eksikliklerini kabul ederek sevdim. Buraya kadar geldiyseniz bu şarkı da benden ikram olsun size. İyi dinlemeler sevgili dostlarım. Gözünüzü kapayın ve kendinize üç dakika huzur bahşedin.

1 2

Yazar Hakkında

2 kere gittim 3 kere geldim.

İlgili Yazılar

3 Responses

  1. Çağrı Can

    İlginç bir bilgi vereyim. Fransada 3tane kadın heykeli varmış. Birisi Dalidaya ait.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.