Not Found

The requested URL /easd was not found on this server.

Ana Sayfa

Vizyona girmesine 2 hafta kalan Justice League filminin, son savaş sahnesine Chernobyl (Çernobil) kentinin ev sahipliği yapacağını biliyoruz. Peki zamanında Call of Duty gibi oyunlara da konu olan ve hatta KPSS 2017‘de bile sorulan bu şehir aslında neresi ? Ve önemi ne ?

Chernobyl, Ukrayna‘nın Kiev şehrine bağlı bir kent. 26 Nisan 1986 tarihinde bölgedeki nükleer santral tesisinde bir kaza oldu ve facia yaşandı..

 

Terk Edilmiş Lunapark ve Kullanılmış Binlerce Gaz Maskesi 

Santralde gece gerçekleştirilen elektrik kesilmesi deneyinin ardından, reaktörün acil kapatılması sırasında çekirdek kazara patladı. Meydana gelen patlama ve yangın anında direkt olarak 31 işçi hayatını kaybetti. Ne yazık ki kayıplar bununla bitmiyor. 18 milyar dolar zararın yanında binlerce kişi yüklü miktarda radyasyona maruz kaldı. O kadar yüklü miktar ki Ukrayna, Rusya ve Türkiye’ye sızdı. Bölge halkı doğal olarak hemen terketti yerleşim yerini ama ne derler bilirsiniz, “Sızan radyasyonun davası olmaz.” yani maalesef çoktan radyasyona maruz kalmışlardı. Milyonlarca insanın hayatını ciddi şekilde olumsuz etkileyen bu facia dünyanın en büyük nükleer faciası olarak biliniyor. Şuan ise Chernobyl şehri kaderine terk edilmiş bir şekilde, yoğun radyasyon içinde çürüyor. Yani pek tatile gidilecek bir yer değil.

Kaza Alanı 

Gelelim bizi ilgilendiren kısma, Justice League‘deki yerine. Son çıkan fragmanlarda gördüğümüz kadarıyla filmin yaklaşık 10-15 dakikası yer yüzünün en tehlikeli bölgelerinden birinde geçecek ; kızıl gökyüzünün altında, Chernobyl‘de. Bölgedeki radyasyon aşırı derecede yoğun. Bütün hücrelerinizi anında öldürecek türden. Ama ne hikmetse Batman beyi santral’in yanında araba sürerken görüyoruz. Umarım Zack Snyder radyasyon gerçeğini unutmadan mantıklı bir şekilde açıklamıştır bu olayı.

Peki Bu Kız Burada Ne Yapıyor ? 

-Açıkçası tam olarak bilmiyorum ama aklımda sağlam bir teori var. Zack Snyder ve DC,  Chernobyl şehrinin hikayesini değiştirmiş olabilir. Yarını bekleyin 🙂

Buraya kadar okuduysan adamın dibisin. Umarım yeteri kadar bilgi vermişimdir. “Kaynak le götte admine” dememeniz için de şunu şuraya bırakayım :

>Wikipedia

Okuduğunuz için teşekkürler ! 🙂

Yazar Hakkında

Yönetici

Geekhane'nin nâm-ı değer kurucusu.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.