Not Found

The requested URL /easd was not found on this server.

Ana Sayfa

Oyun fuarlarının , popüler etkinliklerin ve daha bir çok geek toplanma alanının vazgeçilmezleri Cosplayerlardan biri mi olmak istiyorsunuz ? O zaman rehberime hoşgeldiniz. Biliyorsunuz özellikle son günlerde ülkemizde de Cosplayer sayısı artmakta. Fakat bir bu kadar daha insan bu duruma heveslenip nasıl yapacağını bilmeyebiliyor veya çekebiliyor. Böyle durumların yaşanmaması için elimden geldiğince size bir rehber hazırladım. Buyrun gelsin.

Şimdi bu kadar geniş bir konuyu hızlıca geçmektense daha çok derinlemesine olması için bunu bir kaç bölümde incelemeye karar verdim.

Bu bölümde Cosplayerlık yolunda karşımıza çıkan engelleri konuşacağız.

1-) Seçeceğiniz Karakter : Öncelikle bir kostüm yapacaksanız ne kostümü yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu konuda tamamen özgürsünüz. Ama size önerim sevdiğiniz karakteri yapmanız. Çünkü sonuçta bunu eğlence için yapıyorsunuz. Ve kostümünü yaparken eğlenip bundan zevk almanız gerekiyor. Kostümün zor olması size korkutmasın tek ihtiyacınız olan biraz yaratıcılık ve pratik zeka. Bu durumda bu karakterin kostümünü yapan başka bir Cosplayer a bakmanız iyi olacaktır. Zorlandığınız kısımda o ne yapmış acaba gibi düşünürseniz bulmanız kolay olur. Ama derseniz benim amacım kolay bir karakter yapmak ya da her karakter benim çocuklarım gibi o zaman size kalmış

2-) Maliyet : Karakterinizi seçtiniz ve sıra geldi kostüm yapımına. Öncelikle cosplayer olacaksınız illaki para harcamanıza gerek yok. Tabi ki bu durum hep mi olacak. Üzülerek söylüyorum hayır. Yaptığınız kişinin Cosplayine göre maliyeti illaki değişecektir. Karakterinin giydiği kostüme , kullandığı ekipmanlara , detaylarına göre değişiklik gösterecektir. Ama şu var ; sonuçta siz bu işi yeni başlayan birisiniz ve amacınız eğlenmek. İşte tam bu noktada yaratıcılığınızı ve pratik zekanızı konuşturma vakti. Cosplayer olmak demek aslında evde bulabildiğiniz ekstra malzemelerden , kullanılmayan eşyalardan , ekstra kıyafetlerden kostümünüzü çıkarabilirmek demek. Eminim çoğumuzun odasında bir cosplay malzemesi madeni var bulunmayı bekleyen.

Tabi ki para harcamanız gereken zamanlarda olacak. Fakat bu durumda yine maliyeti en aza indirebilirsiniz. Yazının bitiminde size cosplay yaparken kullanabileceğiniz uygun 1 – 2 malzeme vericem zaten. Mesela bir joker cosplayi mi yapacaksınız ? Mor takım elbise ye para harcamanıza gerek yok bu durumda Killing Joke jokerini veya Jared Leto Jokerini yapabilirsiniz. Yada yeşil peruk pahallımı bunun yerine en uygunundan peruk alıp yeşile boyayabilirsiniz. Maliyeti düşürmek tamamen sizin elinizde sadece yaratıcılığınızı konuşturun.

3-) Etkinlik Bulma ; Şimdi Karakteri seçtiniz kostümü buldunuz ama nereye gideceksiniz. Bulunduğunuz şehir de bir etkinlik olmayabilir. Bunun için de yazın olan etkinlikleri takip edebilirsiniz. Bunun gibi durumlarda orada akrabanız olan veya oturduğunuz şehre yakın bir etkinlik seçmeniz gerekebiliyor.

4-) Yarışma : Bu biraz ekstra bi durum aslında.  Büyük olasılıkla gittiğiniz etlinlikte bir Cosplay Yarışması olacak. Eğer kazanmak istiyorsanız. Kostümün çok iyi olması lazım. Yine ufak bir önerim var. Kostümün iyi olduğunu düşünüyorsanız küçük çaplı etkinliklere gidebilirsiniz. Çünkü özellikle küçük çaplı etkinliktere katılmanız olasılığı yükseltebilirsiniz.

Kostüm yaparken kullanabileceğiniz ucuz malzemeler;
– Eva
– Silikon ( Sıcak , Soğuk )
– Beyaz Tutkal
– Mukavva
– Akrilik Boya
– Sprey Boya

Yazar Hakkında

Gündüzleri sınav maduru. Geceleri Cosplyer ama 7/24 Geek olan Slytherin öğrencisi. Geek aleminin melez çocuğu. Namı değer Mr.Jokero.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.