Not Found

The requested URL /easd was not found on this server.

Ana Sayfa

Ankara, İstanbul gibi bir şehir değil. Bu tarz “geek” etkinlikler yok denecek kadar az, olsa bile çok çok nadir. İşte Ankara “E-Game Show” belki de Ankara’nın bu açığını kapatmak istiyordu. E-Game Show’a geçen yıl da gitmiştim. ATO Congressium’da idi ve geçen yılki fuarı sadece kocaman Riot standı olarak özetlesem, yanlış olmaz. Bağımsız yapımcılara çok az bir alan verilmişti, yapacak şeyler sınırlı idi. Bu yıl ise Beytepe’de düzenlenen etkinliğe aslında basın olarak gidecekken benden kaynaklanan gecikmeler sonucu sivil gittim. 

Ulaşımın çok rahat olduğunu söyleyerek başlamalıyım. Metrodan sonra bineceğiniz servisler ile çok kolay bir şekilde gidip gelebiliyorsunuz. Uzun kuyrukta bekleyip içeri girdikten sonra dikkatiniz çeken ilk şey geçen yılki kocaman Riot Games standının yerine ByNoGame standı olduğu oluyor.

Onun dışında her yerde cosplayer’lar var ve gayet başarılılar. Cidden cosplayer arkadaşlar yaptıkları işlere emek vermiş, güzel işler çıkarmışlar.

İçeri doğru ilerlediğinizde bir sürü el işi takı, aksesuar satan standlar dikkat çekiyor. Bu yerlerden en çok “kutu oyunu” satan yerler ilgimi çekti. İnsanlar masalarda FRP oynuyorlardı. Bu kültür bildiğiniz gibi Türkiye’de ve Ankara’da oldukça az.

Tabi saat ve güne göre bir takım konferanslar oldu. İlginize göre bunlara katılmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim.

Onun dışında Fifa, CS:GO, LOL gibi oyunların turnuvaları yapıldı. VR, 3D printer deneyebileceğiniz yerler vardı. İçerik geçen yıla göre daha doluydu.

Üst katta ise indie yapımcılar için bir bölüm vardı. Burası şahsen fuarın en sevdiğim kısmı oldu. Indie yapımlara daha fazla alan ayrılması tabiki en büyük temennim.

Fuar böyle idi. Eğer e-spor dünyasıyla çok iç içe, twitch yayıncılarını takip ediyor ve seviyorsanız tüm gününüzü, belki de tüm haftasonunuzu geçirebilirsiniz. Ama benim gibi indielere bakmaya, yapımcılarla konuşmaya, VR deneme gibi amaçlarla geldiyseniz; gelen kitlenin yaş ortalamasının düşüklüğü, ortamın kalabalığı sizi kuvvetle muhtemel benim gibi günü etkinliğin dışındaki köftecide erkenden bitirmenizi sağlayacaktır.

Yazının başında da belirttiğim gibi Ankara böyle etkinliklere sürekli ev sahipliği yapan bir kent değil. Fiyatta uygun, ulaşımda kolay olduğu için seneye de gidilmesini tavsiye ediyorum. Ama seneye giderken, aşağı yukarı benimle aynı amaçlarla gidecekseniz tüm gününüzü oraya göre planlamayın, akşama doğru kesinlikle gitmeyin. Sabah erkenden gidin. Yapmak isteyip almak istediklerinizi alın ve mümkünse o köfteye o kadar para vermeyin. Eğer arkadaşlarınızla FRP oynamak istiyorsanız da erkenden gidin ve bir masa kapın. Öyle bir amacınız varsa tüm haftasonunu değil, fuarın açık olduğu tüm zamanı geçirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yönetici

Geekhane'nin nâm-ı değer kurucusu.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.