Not Found

The requested URL /easd was not found on this server.

Ana Sayfa

Toshiba, 10 yıldır üzeinde çalıştığı yeni nesil bataryanın elektrikli bir aracı 320 KM’ye kadar götürebilme özelliği olduğu hakkında bir duyuruda bulundu!

Yavaş yavaş büyük otomobil devlerinin de pazarına açıldığı elektrikli araba piyasasının en büyük sorunlarından birisi de pil sorunu. Bataryası en kaliteli araçların maksimum mesafesi bile benzinli bir araca göre gayet düşük. Ayrıca pillerin ömrü geçtikten sonra mesafenin kısalması da ayrı bir problem.

Toshibanın tasarladığı yeni nesil piller çoğu firmanın kulandığı lityum piller değil, Titanyum Anot piller olacağı söylenmekte. Söylenen mesafe genelin hemen hemen 3 kat üstünde bir mesafe.

Bu yeni nesil pilin tüm dünyada bir devrim yaratabileceği hakkından bir çok düşünce yer alıyor. Hızlı şarj özelliği ve bataryasının maksimum dolmuş halinin büyüklüğü dışında pilin ömrünün de arttırıldığı açıklandı. 5 bin şarja kadar performansının %90’nın üzerinde olacağı söylenmekte.

Bunun dışında bu yeni nesil pilleri şarj etmek ise çok ayrı bir sıkıntı. Yıllardır piyasada olan Tesla araçlarını bile Türkiye’de şarj etmek çok sıkıntılı bir durum. Tesla’da da buna benzer ancak daha düşük bir seviyede bir hızlı şarj özelliği var ancak istediğiniz her yerde şarj edebilme gibi bir durumunuz olmuyor. Bu yeni nesil pile sahip araçlar Türkiye’ye gelse büyük ihtimalle o kadar hızlı şarj edemeyiz çünkü bir çok yerde Türkiye’nin şebekesi kaldıramayabilir.

Onun dışında bu teknoloji gelince yanında hediye olarak gelecek vergileri düşünemiyorum. Elektriğe %1000 zam yapmazlarsa garip olur. Sonuçta Türkiye burası.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 4 senedir sinema, dizi, oyun, teknoloji ve çizgi roman alanları ile uğraşan esaslı bir geek.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.